top of page

Алергични състояния

Алергичните състояния са много чест проблем в общата популация и се увеличават през последните 20-30 години. Те засягат около един на всеки четири лица в развитите страни.

 

Има много голяма вариабилност по отношение на честотата и тежестта на симптомите. Честотата варира от няколко дни в годината до ежедневни симптоми, които пречат на нормалния живот и дейности на алергичния пациент. По същия начин, тежестта варира от много леки симптоми, които могат да останат незабелязани, до тежки, силно притеснителни или животозастрашаващи реакции, или дори смърт.

Алергията е системно заболяване. Тя засяга целия организъм, въпреки че симптомите се проявяват главно от органи и системи, които са в непосредствен контакт с околната среда: кожата, дихателната и храносмилателната системи. Когато алергените достигнат кръвообращението, сърдечно-съдовата система също може да бъде засегната.

УРТИКАРИЯ

Това е често срещано заболяване, което засяга 10-20% от хората през целия им живот под една или друга форма. Характеризира се с преходни сърбящи розови или бледи набъбвания на кожата (уртики), които могат да бъдат придружени от по-дълбоки отоци на кожата (ангиоедем) при около 50% от пациентите. Обривите и отокът идват и отминава бързо, без да оставя следа.

УРТИКАРИЯ
АЛЕРГИЧЕН РИНИТ

Ринитът е често състояние, причинено от възпаление или дразнене на носната лигавица. Пациентите най-често го описват като запушен нос, въпреки че някои биха го описали като хрема или пристъпно кихане. Освен запушен нос, хиперсекреция и кихане, пациентите могат да се оплакват от сърбеж на носа и очни симптоми. Причинители могат да бъдат т.нар. инхалаторни алергени.

АЛЕРГИЧЕН РИНИТ
АНГИОЕДЕМ
АНГИОЕДЕМ

Ангиоедемът е преходен оток, който може да се появи в подкожието и лигавиците. Отокът обикновено е блед и болезнен, а не зачервен и сърбящ. Обикновено продължава по дълго от уртиките, често с дни. Ангиоедем може да се появи и под лигавиците на устната кухина, гениталиите гастро-интестиналния тракт. Най-добре познатите медиатори за възникване на ангиоедем са хистамин и брадикинин, като поведението при тяхното лечение е различно.

ИНСЕКТ АЛЕРГИЯ

Жилещите насекоми включват пчели, стършели и оси. Когато ужилват, те инжектират отрова, която има токсични ефекти, провокирайки дразнене, подуване, зачервяване, сърбеж или болка. Всички тези реакции са нормални. Но ако сте алергични към тази отрова, тогава може да изпитате по-сериозна и генерализирана реакция (анафилаксия).

ИНСЕКТ АЛЕРГИЯ
БРОНХИАЛНА АСТМА

Астмата е хронично възпалително заболяване, причиняващо проблеми с дишането поради стесняване на дихателните пътища. Известно е от древни времена („астма“ е гръцка дума, означаваща „задъхване“) и се смята, че над 30 милиона души в Европа и 300 милиона по света са засегнати от астма. Симптомите на астма включват рецидивиращи се епизоди на свиркащи хрипове, задух, стягане в гърдите и кашлица.

БРОНХИАЛНА АСТМА
АТОПИЧЕН ДЕРМАТИТ

Атопичният дерматит е често срещано състояние. Обикновено започва при кърмачета от 3-6 месеца и обичайно е заболяване на малките деца, но може да се появи за първи път във всяка възраст. Тясно свързан е с другите атопични заболявания като астма, сенна хрема и хранителна алергия. Често се наблогава в семейства на "атопици", но унаследяването не е предвидимо.

АТОПИЧЕН ДЕРМАТИТ
СЕННА ХРЕМА /ПОЛИНОЗА

Сенната хрема е вид алергичен ринит, причинен от цветен прашец (полен), известен още като полиноза. Полените са мъжки полови клетки, произвеждани от растенията (дървета, треви и плевели), който се отделят през един и същ период на годината. Той се издига във въздуха и пътува с вятъра, за да осъществи оплождането при този вид растения (анемофилни).

СЕННА ХРЕМА /ПОЛИНОЗА
МЕДИКАМЕНТОЗНA АЛЕРГИЯ

Не е рядкост лекарствата да предизвикват нежелани реакции. Понякога това може да са истински алергични реакции, но в повечето случаи това са странични нежелани ефекти. Лекарствата, които най-често причиняват алергия са антибиотиците и сред тях семействотото на пеницилините. Освен това, НСПВС са честа причина за реакции на свръхчувствителност.

МЕДИКАМЕНТОЗНA АЛЕРГИЯ
ХРАНИТЕЛНА АЛЕРГИЯ

Около 1-5% от общото население имат хранителни алергии. Хранителна алергия се развива, когато имунната ви система участва с различни механизми в реакцията към храна. Само вашият лекар може да диагностицира дали имате хранителна алергия, тъй като може да реагирате на някои храни, без да сте алергични.

ХРАНИТЕЛНА АЛЕРГИЯ
НАСЛЕДСТВЕН АНГИОЕДЕМ

Една част от пациентите с ангиоедем, предизвикан от брадикинин, са наследили състоянието си. Тази болест е известна като наследствен ангиоедем. В момента се разпознават форми с дефицит на С1 инхибитора, както и такива с нормален С1-инх. Този плазмен протеин е важен за регулацията на няколко системи. Предава се в около 50% от децата на засегнатите пациенти.

НАСЛЕДСТВЕН АНГИОЕДЕМ
АЛЕРГИЯ КЪМ ЛАТЕКС

Латексът е защитен естествен каучук, произведен от сок от каучуково дърво (Hevea brasilensis).  Алергията към латекс е реакция към протеин в неговия сок. След 1990 г. алергиите към латекс се превърнаха в сериозен проблем в здравеопазването. Разпространението на сенсибилизацията към латекс варира между 5-10%. Реакциите на свърхчувствителност могат да бъдат с различна тежест.

АЛЕРГИЯ КЪМ ЛАТЕКС
КОНТАКТНА АЛЕРГИЯ

Терминът се отнася до нежелани алергични реакции на кожата, устата или гениталиите в резултат на директен контакт с алерген. Нежеланите реакции към алергени, които влизат в тялото по друг начин, като например вдишване, хранене или инжектиране, не са контактна алергия, въпреки че имунният отговор може да е подобен и да обхваща кожата. Има два основни типа контактна алергия: контактна уртикария и контактен дерматит.

КОНТАКТНА АЛЕРГИЯ
АНАФИЛАКСИЯ

Анафилаксията е генерализирана алергична реакция, която е от бърз тип и може да бъде с тежко протичане. Въпреки че са редки, някои случаи могат да доведат до дългосрочни последствия или дори да причинят смърт. Смята се, че между 3 и 30 на 100 000 души годишно преживяват анафилактична реакция. По дефиниция трябва едновременно да участват поне две различни органни системи. Най-честите причини са храна при децата и лекарства при възрастните.

АНАФИЛАКСИЯ
ХРИНИЧЕН РИНОСИНУИТ С НОСНА ПОЛИПОЗА

Хроничният риносинуит е хронично възпалително заболяване, засягащо носните кухини и параназалните синусни. Това е едно от най-често срещаните хронични респираторни заболявания със значително влияние върху качеството на живот и разходите за здравеопазване.

ХРИНИЧЕН РИНОСИНУИТ С НОСНА ПОЛИПОЗА
ПРОФЕСИОНАЛНА АЛЕРГИЯ

Излагането на алергени или химикали по време на „работа“ може да причини професионални алергии като астма, ринит, конюнктивит, уртикария и контактен дерматит. Някои вещества като латекс могат да причинят, както респираторни, така и кожни алергии. Основните професии в риск включват строители, цветари, медицински работници, фризьори и художници.

ПРОФЕСИОНАЛНА АЛЕРГИЯ
АЛЕРГИЧЕН КОНЮНКТИВИТ

Алергичният конюнктивит е често срещано заболяване на очната конюнктива. Най-честата форма е остър сезонен конюнктивит. Често се свързва с алергичен ринит (полиноза). Друга форма е целогодишният алергичен конюнктивит, който се получава в резултат на целогодишни алергени. Симптомите на алергичен конюнктивит до голяма степен са доминирани от сърбеж и зачервяване на конюнктивите.

АЛЕРГИЧЕН КОНЮНКТИВИТ
АЛЕРГИЧНА БРОНХОПУЛМОНАЛНА АСПЕРГИЛОЗА

 Алергичната бронхопулмонална аспергилоза (АБПА) е състояние, характеризиращо се с ексцесивен отговор на имунната система (реакция на свръхчувствителност) към плесента Aspergillus fumigatus. АБПА се среща най-често при пациенти с астма или муковисцидоза.

АЛЕРГИЧНА БРОНХОПУЛМОНАЛНА АСПЕРГИЛОЗА
АЛЕРГИЯ КЪМ ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

Алергията към домашни любимци е алергична реакция към протеини, съдържащи се в кожните клетки или пърхот на животното, слюнката или урината. Най-често алергията е към котки или кучета, но могат да се разглеждат и морски свинчета, хамстери, плъхове, мишки, домашни птици, коне, или крави.

АЛЕРГИЯ КЪМ ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

© 2020 by Anna Valerieva, MD, PhD 

bottom of page