top of page

Диагностика

Специфичните тестове за алергия се провеждат за идентифициране на сенсибилизация към един или повече алергени, които могат да бъдат причина за симптомите на пациента.

 

Организмът на алергичните пациенти развива имунен отговор към най-често безобиден агент, който става вреден за тях, докато неалергичните лица могат да понасят контакт със същия агент без да проявяват симптоми. 

 

Алергените, отговорни за този имунен отговор, медииран от антитела или клетки, се идентифицират със специфични алергологични тестове (най-често кожни-алергични проби или кръвни тестове).

 

Функционалните тестове не са специфични за алергията, но измерват въздействието на болестта върху засегнатите органи. Те оценяват степента на възпаление или обструкция на дихателната система. Те се използват за диагностика, когато симптомите не са изяснени, както и за проследяване на промените в хода на заболяването.

Извършват се и други специфични алергологични тестове, за да се изключат други състояния, които имитират алергичните заболявания или усложняват хода им, както и провокационни, експозиционни, елиминационни тестове за доказване на клиничната значимост на подозирана/установена сенсибилизация.

КОЖНО-АЛЕРГИЧНИ ПРОБИ С УБУЖДАНЕ

Диагностичен тест, използван за потвърждаване на алергична сенсибилизация към предполагаеми алергени. Състои се в поставяне на капка екстракт от алерген и последващо леко убождане на кожата. Отчитането се извършва след 15-20 минути: оценка на получената папула и зачервяване.

КОЖНО-АЛЕРГИЧНИ ПРОБИ С УБУЖДАНЕ
СПЕЦИФИЧНИ IgE

Специфичен имуноглобулин Е (IgE) е насочен срещу индивидуален алерген. Например, може да се измери нивото на IgE спрямо храна като фъстък, или инхалаторен алерген като цветен прашец от треви, акари от домашен прах, вещество като латекс или лекарство като пеницилин.

СПЕЦИФИЧНИ IgE
ОБЩИ IgE

Имуноглобулин Е (IgE) е антитяло, участващо в класическите алергични реакции (бърз тип реакции, реакции тип I). При кръвен анализ може да се измери общия IgE в серума, но също така може да се измери специфичен IgE.

ОБЩИ IgE
ЕПИКУТАННО ТЕСТУВАНЕ

Епикутанните тестове се използват за диагностициране на забавен тип свръхчувствителност, напр. алергичен контактен дерматит. Тестът се извършва чрез поставяне на пластири с различни вещества (метали, козметични съставки, багрила, каучукови химикали, храни, лекарства) върху кожата на гърба. Тези пластири се отстраняват след 48 часа, като окончателното отчитане се извършва след 72-96 часа.

ЕПИКУТАННО ТЕСТУВАНЕ
СПИРОМЕТРИЯ

Спирометрията е най-често използваният тест за оценка на белодробната функция. Той измерва количеството и скоростта на въздуха при форсирано издишване. Методът е прост и безопасен за изпълнение, но изисква сътрудничество и усилия от изследвания индивид. Обикновено може да се извършва при деца над 5 години.

СПИРОМЕТРИЯ
БРОНХОДИЛАТАТОРЕН ТЕСТ

Бронходилататорният тест служи за оценка на обратимост на бронхиалната обструкция. Извършва се след инхалация на медикамент (бронходилататор) и  оценка на разликата спрямо изходните стойности. Може да помогне за отграничаване на бронхиална астма от други състояние, протичащи с обструкция, напр ХОББ.

БРОНХОДИЛАТАТОРЕН ТЕСТ
ПРОВОКАЦИОННИ ТЕСТОВЕ

След като обхватът от възможни алергени се стесни посредством кожни или кръвни тестове, може да се използва провокационен 

тест за потвърждаване или изключване на алергия. Тези тестове могат да бъдат открити, единично- или двойнослепи, плацебо-контролирани

ПРОВОКАЦИОННИ ТЕСТОВЕ
РИНОМАНОМЕТРИЯ

Риноманометрията е стандартизиран диагностичен метод, целящ обективно да измери дихателната функция / проходимост на носа. Той измерва налягането и потока по време на нормално вдишване и издишване през носа.

РИНОМАНОМЕТРИЯ
ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОМПЛЕМЕНТА

Кръвни тестове за оценка на количеството и функционалната активност на фракциите от системата на комплемента. Тестовете помагат в диагностиката на брадикинин-медииран ангиоедем, уртикария-васкулит и др.

ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОМПЛЕМЕНТА
ИЗМЕРВАНЕ НА АЗОТЕН ОКСИД В ИЗДИШАН ВЪЗДУХ

Измерването на азотен оксид е тест, измерващ 

количеството на този газ в издишания от белите дробове въздух. Процедурата е лесна, осигурява бързи и точни резултати. Измерването се състои в „издухване“ в устройство за определено време (6 или 10 секунди в зависимост от възрастта).

ИЗМЕРВАНЕ НА АЗОТЕН ОКСИД В ИЗДИШАН ВЪЗДУХ
ИЗСЛЕДВАНЕ НА ХИПЕРРЕАКТИВНОСТ

Тестът за хиперреактивност се използва за оценка на хиперреактивността на дихателните пътища след инхалация на агент, способен да предизвика бронхообструкция (напр. метахолин). Методът се използва за диагностициране или проследяване на астма, за оценка на тежестта или отговора на лечението.

ИЗСЛЕДВАНЕ НА ХИПЕРРЕАКТИВНОСТ
ИМУНОЛОГИЧНИ ТЕСТОВЕ

Имунологичните тестове се използват за оценка на функционалната активност на имунната система. Тестовете изискват кръвна проба. Не е необходима специфична подготовка, ако сте насочени за такъв тест. Информирайте лекаря за прием на медикаменти в дни-седмици преди провеждане на такъв тест.

ИМУНОЛОГИЧНИ ТЕСТОВЕ

© 2020 by Anna Valerieva, MD, PhD 

bottom of page